Koronavírus - Horvátországban nőtt az új esetek száma

Tíz hét folyamatos csökkenés után a múlt héten 22 százalékkal nőtt Horvátországban az újonnan regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma a megelőző héthez képest - derült ki a válságstáb hétfői jelentéséből.

A horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) nem elégedett az átoltottság arányával sem.

Dijana Mayer járványügyi szakember, a HZJZ munkatársa elmondta: szerették volna, ha június végéig sikerül beoltani a lakosság felét, de a számok ennél sokkal alacsonyabbak. A lakosság mindössze 35 százaléka kapta meg valamelyik vakcina első dózisát, ami nem elég ahhoz, hogy nyugodtak lehessenek és visszatérhessenek a régi, normális élethez.

Zágráb attól tart, hogy az alacsony átoltottság miatt egy újabb járványhullám érheti el Horvátországot, és a tavalyi évhez hasonlóan már augusztus 15-én véget érhet a turisztikai szezon.

Továbbra is nagyok az eltérések az átoltottság terén a megyékben. A legtöbben - a felnőtt lakosság 46 százaléka - Zágrábban, a fővárosban oltatták be magukat, Isztriában ez a szám valamivel több mint 40 százalék, míg a dalmát megyékben sokkal kevesebb.

A Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) Horvátországot négy régióra osztja: Isztria az adriai Horvátországhoz tartozik, amely egészen Dubrovnikig magába foglalja a tengermelléket. A megye vezetése már többször is kérte a kormányt, hogy javasolja az ECDC-nek a megyék szerinti monitorozást, mert szerintük így hátrányos helyzetbe kerülnek. Isztriában mindössze három aktív esetet tartank számon, miközben Zára (Zadar) megyében 159-et.

Járványügyi szakemberek szerint - ha tovább nő az újonnan fertőzöttek száma - Horvátország hamarosan lekerülhet az úgynevezett zöld jelzésű országok listájáról, és más országok, ahonnét a turisták érkeznek, szigorításokat vezethetnek be a tengerparti országgal szemben.

Horvátországban a turizmusból származó bevételek a hazai össztermék (GDP) közel 20 százalékát teszik ki. Zágráb ezért védettségi igazoláshoz kötné a jövőben a szolgáltatások igénybevételét és az állami támogatásokat a vállalkozók számára. Így akarja felgyorsítani az oltási kampányt és lassítani a járvány terjedését.